7

Letisko Amsterdam Airport Schiphol, najdôležitejšie letisko v Holandsku, bolo v roku 2007 piatym najvyťaženejším letiskom v Európe. S počtom prepravených pasažierov 47 793 602 sa v rebríčku najfrekventovanejších letísk v Európe umiestnilo za londýnskym letiskom Heathrow, parížskym Charles de Gaulle, frankfurtským Frankfurt International Airport a madridským Barajas. Z pohľadu cargo výkonov ide o tretie najväčšie letisko v Európe 1.

Letisko Amsterdam Airport Schiphol (IATA kód AMS) má dokopy 6 pristávacích/vzletových dráh. V Európe ide zrejme o jedno z najdrahších letísk, no i napriek tomu sem lietajú nielen klasické letecké spoločnosti. Schiphol je domovskou bázou pre holandského prepravcu KLM (Royal Dutch Airlines), leteckú spoločnosť Martinair, a tiež Transavia. Napriek vysokým letiskovým poplatkom sem lietajú aj viaceré nízkonákladové spoločnosti, pre ktoré je vyhradená časť H. Okrem spoločností easyJet a bmibaby sem lieta aj slovenský low cost prepravca SkyEurope Airlines.

V sobotu na dušičky som sa v rámci mojej návštevy Amsterdamu išiel pozrieť aj na vyhlásené spotterské miesto, reštauráciu McDonald’s, pri dráhe 09-27 (Buitenveldertbaan). Táto dráha sa používa na pristátia zo západu a odlety na východ. Nasledujúce fotografie zachytávajú moje “úlovky”…enjoy :)

Boeing 747-400 spoločnosti KLM (Royal Dutch Airlines)

Na 256.sk/blog som nenašiel žiadne príspevky s podobnou tematikou.


Počet komentárov k tomuto príspevku: 7

 1. Okuin

  hehe a kde su tie fotky? :)

 2. Mike

  Okuin: No ešte som v Amsterdame a nejako mi z hotela nejde nahrať tie fotky na web…:) Zajtra najneskôr napravím…;)

 3. Okuin

  Uz je to lepsie :) Potom sa ozvi na ten rozhovor..

 4. Mike

  Okuin: Hehe…počasie síce nebolo úplne ideálne, ale dalo sa…:)

 5. Okuin

  vidim vidim.. a inak vylet bol dobry?

 6. Mike

  Okuin: Amsterdam je parádne mesto, nikdy som sa tam nejako nehrnul, ale naozaj sa oplatí ho navštíviť…:)

 7. Cestujeme po svete

  Stránka http://www.schiphol.nl, oficiálna stránka amsterdamského letiska, získala zlato v kategórii Najlepšia webstránka letiska v súťaži Webbies, ktorú organizuje portál http://www.flightglobal.com.


Trackbacks/Pingbacks


Zapojte sa do diskusie...